Sualtı Hokeyi

Sualtı Hokeyi; iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak için mücadele ettiği, sporcuların birbirine temas etmeden oynadıkları bir spordur.


Nasıl Oynanır?
Oyuncular oyun esnasında şnorkel, palet ve dalış maskesi giyerler. Giyilen güvenli teçhizatlar genellikle kulak koruması, dişlik ve eldivenleri içerir.

12 kişilik kadrodan seçilen 6 kişilik iki takımla oynanır. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır.


Oyunun Amacı
Havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak dediğimiz topun sürülerek ve paslaşarak karşı takımın kalesine gol atmaktır.

Oyuncu değişimi sınırsız ve serbesttir. Çok yorucu ve oldukça efor harcanması gereken bir spor olduğu için sürekli oyuncu değişikliği yapılır.


Sualtı Hokeyi Tarihçesi
Southsea Sub-Agua isimli kulübe üye olan Alan Blake adlı İngiliz dalgıç tarafından 1954 yılında keşfedilmiştir.

Blake, kış aylarında dalış gerçekleştiremedikleri için bu oyunu geliştirmiştir. Sonra uluslararası bir oyun olarak ilk defa Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Hollanda ve Yeni Zelanda’da oynanmaya başlanmıştır.

Zaman içerisinde gelişmiş ve bugün dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmaya başlanmıştır. Zamanla bu sporu yapan ülkeler arasına Fransa, Slovenya , İngiltere, İtalya, Amerika ve Türkiye gibi ülkeler katılmıştır.

Ülkemiz 2000 yılında yapılan Türkiye Şampiyonasında seçilen Milli Takımla ilk yurtdışı müsabakasına Avusturalya ’da katılmış ve her geçen sene daha iyiye giderek 2007 yılında İtalya’nın Bari kentinde düzenlenen Underwater Games World Championship’e (Dünya Sualtı Oyunları) katılan milli takımlarımız önlenemeyen yükselişini sürdürerek bayan ve baylarda dünya ikincisi olmuştur.

Etiketler: , , , ,

ABOUT THE AUTHOR:

< Önceki Yazı
Su Kayağı Nedir?
Sonraki Yazı >
Sualtı Ragbisi Nedir?

Yorum Yapın