Atmosferin Katmanları: Yerküreyi saran gazların yoğunlukları ve bileşimleri birbirinden farklı olduğu için yerçekiminin de etkisiyle katmanlar oluştururlar.

Dünya atmosferini oluşturan temel gazlar azot (N2) ve oksijendir (O2). Bu iki gazın yanı sıra argon (Ar), karbondioksit (CO2), metan (CH4), su buharı (H2O), eser miktarda başka gazlar ve havada asılı küçük parçacıklar, ayresoller bulunur.

Atmosferimiz, birbirinden farklı özellikler gösteren katmanlardan oluşur. Gazların, her katmandaki oranları değişiktir. Ama ilk yüz kilometre boyunca azotun (% 78) ve oksijenin (% 20,5) oranları pek değişmez. Yükseklik arttıkça katmanlardaki gazların yoğunluğu da düşer.

 1. Troposfer: En alt tabakadır. Troposferin kalınlığı 10-15 km’dir. Ancak atmosferdeki gaz kütlesinin %85’i de bu katmanda bulunur. Troposferde Azot %78, Oksijen %21, Diğer gazlar %1 oranında bulunur. Troposferde yükseklik arttıkça sıcaklık azalır; en üst kısımları -60°C kadardır. Alt kısımlarında iklim olayları görülür. Atmosferdeki su buharının hemen hemen tümü buradadır.
  s
 2. Stratosfer: Troposferin üzerinde yaklaşık 50 km kalınlığında kuru ve daha az yoğun stratosfer yer alır. Yatay hava hareketleri görülür(Rüzgar).Su buharı yoktur. İklim olayı görülmez ve troposferin tersine, sıcaklık yükseklikle birlikte artar. Bu katmandaki ozon tabakası, Güneş’ten gelen ve Dünya’daki yaşam için tehlikeli olan morötesi  ışınların geçişini engeller.
 3. Mezosfer: Hava hareketleri görülmez. İki tabaka arası Ozon tabakası vardır. (Ültraviyole ışınları burada tutulur).
  s
 4. İyonosfer: +250º kadardır. Radyo sinyallerini ileten katmandır.
  s
 5. Ekzosfer: En son ve en geniş katmandır.

Etiketler: , , , ,

ABOUT THE AUTHOR:

< Önceki Yazı
Atmosfer Nedir?
Sonraki Yazı >

1 Yorum Yapılmış

 1. hazal 28 Mayıs 2012, 12:10 - Reply

  Çok iyi bir site.Hiçbir bilgi eks,k verilmemiş ve sizler sayesinde bu konu hakkında herşeyi öğrenmiş oldum.Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Yorum Yapın